05 lis 2015 Poradnik sterydowy 6379 razy

Suplementacja podczas cyklu

Sterydy a suplementacja

Suplementacja zarówno w trakcie, jak i po cyklu sterydowym to konieczność, jeżeli poważnie myśli się o optymalnych wynikach w sporcie i podchodzi się do przyjmowania anabolików w sposób profesjonalny. Odpowiednio dobrane suplementy pozwalają bowiem ograniczyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych związanych z zażywaniem sterydów, a także wspomagają wzrost i utrzymanie masy, siły oraz wytrzymałości mięśniowej.

Suplementacja w trakcie cyklu

Suplementację należy stosować w trakcie cyklu i po cyklu. Pełni ona z jednej strony funkcję osłonową i chroni organizm przed niechcianymi skutkami przyjmowania sterydów, a z drugiej poprawia rezultaty pracy wykonywanej na siłowni.

Przy zażywaniu sterydów zawierających wiązania 17-alfa (m.in. metanabol), które są toksyczne dla wątroby, należy szczególnie mocno zadbać właśnie o nią. W tym celu powinno się sięgnąć po środki osłonowe, takie jak np. kwas tauroursodeoxycholiczny. Wzmaga on proces usuwania sterydów z wątroby, przez co nie musi się ona tak bardzo męczyć jak wówczas, gdyby tego wsparcia nie otrzymała.

Choć kwas tauroursodeoxycholiczny odciąża wątrobę podczas cyklu sterydowego, to niestety nie prowadzi do jej regeneracji. Tutaj z pomocą przychodzą produkty pochodzenia roślinnego: fosfolipidy sojowe, ostropest plamisty i karczoch, a także syntetyczne związki N-acetylo-cysteina czy R-ALA, które przyspieszają proces odbudowy wątroby. Warto zacząć je stosować jeszcze przed cyklem, aby przygotować wątrobę na przyjęcie sterydów, jak i po nim – aby wspomóc ją w regeneracji po ciężkim dla niej okresie.

Z kolei kwasy omega-3 sprzyjają równowadze cholesterolowej w organizmie, którą poważnie rozregulowują anaboliki, zaś witaminy i minerały zawarte w preparatach osłonowych poprawiają stan nadwyrężonego przez sterydy układu immunologicznego. Mimo że ilość wyżej wymienionych specyfików jest dość pokaźna, to nie trzeba kupować wszystkich tych produktów osobno, bo często większość z nich można znaleźć w specjalnych kompleksach witaminowych dla sportowców.

Podczas przyjmowania sterydów zalecana jest dobra odżywka wysokobiałkowa. W trakcie cyklu organizm jest bowiem zdolny do zaabsorbowania znacznie większej ilości białka niż normalnie, a zatem trzeba mu je dostarczyć w odpowiedniej porcji. O ile trudno to zrobić wyłącznie za pośrednictwem diety, o tyle sięgnięcie po odżywkę wysokobiałkową eliminuje ten problem. Z tego samego względu warto mieć pod ręką odżywkę węglowodanową lub gainera.

Suplementacja po cyklu

Zadaniem suplementów przyjmowanych po zakończeniu cyklu sterydowego jest powstrzymanie spadków masy mięśniowej oraz wspomożenie organizmu w powrocie do normalnego funkcjonowania bez anabolików. W tym celu stosuje się m.in. 6-bromodion, który hamuje wydzielanie się estrogenu (żeński hormon płciowy) w organizmie i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia ginekomastii, czyli feminizacji polegającej na zmianie kształtu męskich piersi na żeńskie

Inny środek redukujący proces aromatyzacji androgenów i zmniejszający tym samym prawdopodobieństwo ginekomastii to ATD. Choć jego działanie jest skuteczne, to nie ze wszystkimi sterydami można go stosować. W połączeniu z niektórymi anabolikami skutki przyjmowania ATD może być odwrotne od zamierzonego. Podobne rolę spełnia Trans Resveratrol, który również redukuje ilość estrogenu w organizmie.

6-oxo to substancja wzmagająca produkcję testosteronu, co jest szczególnie potrzebne po zakończeniu cyklu. Wówczas organizm przyzwyczajony do olbrzymich dawek męskiego hormonu otrzymywanych z zewnątrz automatycznie przestaje go wytwarzać. Aby go wspomóc w powrocie do naturalnej produkcji testosteronu, wykorzystuje się właśnie 6-oxo. Podobnie działają popularne suplementy takie jak Tribulus, DAA czy ZMA.

Przyjmowanie sterydów powoduje ograniczenie produkcji kortyzolu w organizmie, który ma działanie kataboliczne, a więc redukuje poziom masy mięśniowej. Problem pojawia się po zakończeniu cyklu, bo wówczas dochodzi do wyrzutów kortyzolu, co prowadzi do zmniejszenia wypracowanej w trakcie treningu masy mięśniowej. Aby do tego nie dopuścić, sportowcy sięgają po blokery kortyzolu, takie jak 11-oxo.

Podobnie działają kreatyna i glutamina, które warto zażyć po zakończeniu cyklu w celu uniknięcia spadków związanych z procesami katabolicznymi organizmu. Do substancji antykatabolicznych można także zaliczyć aminokwasy. Z kolei suplementy ochrony stawów pozwalają chronić nadwyrężane podczas treningu ścięgna oraz stawy, które są szczególnie obciążone w trakcie cyklu, kiedy siła i wytrzymałość mięśni znacznie zwiększają się w stosunkowo krótkim czasie.

Warto jeszcze wspomnieć o specyfiku Prostate Support, który zmniejsza ryzyko wystąpienia przerostu prostaty i pozwala uniknąć nadmiernego wypadania włosów, co jest dość powszechnym zjawiskiem w trakcie przyjmowania sterydów