Sterydy i alkohol
Sterydy i alkohol
Sterydy przyjmowane przez sportowca mają na celu zbudowanie masy, siły i wytrzymałości mięśni. W tym celu sportowcy wylewają siódme poty na treningach, katują się restrykcyjną dietą i prowadzą zdrowy styl życia. Anaboliki pozwalają im osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, ale czy ich przyjmowanie wyklucza picie alkoholu? Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak działa alkohol w połączeniu ze sterydami? Ile może wypić ktoś, kto znajduje się na cyklu?
Na samym początku należy jednoznacznie stwierdzić, że spożywanie dużych ilości alkoholu czy upijanie się trunkami wysokoprocentowymi (wódka, whisky, koniak, nalewki itd.) to prosta droga do klęski, jeżeli przyjmuje się sterydy. Klęski zarówno sportowej, jak i zdrowotnej. Dlaczego?
Obciążona wątroba
Na pierwszy ogień idzie wątroba. Sterydy rozregulowują jej funkcjonowanie, co przy piciu alkoholu, który działa tak samo, ma na nią wielce zgubny wpływ. W konsekwencji może dojść nawet do jej marskości – wątroba może okazać się niewydolna i zbyt słaba, aby poradzić sobie z tak ogromnym obciążeniem, jakim jest jednoczesne połączenie sterydów i alkoholu.
Ginekomastia
Przyjmowanie sterydów i picie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ginekomastii. Wynika to z faktu, że alkohol intensyfikuje działanie estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego wydzielającego się podczas przyjmowania pochodnych testosteronu, a więc sterydów anaboliczno-androgenicznych. Skutkiem są piersi wyglądające u mężczyzny przyjmującego sterydy jak kobiece.
Zachowanie
Alkohol i sterydy to mieszkanka wybuchowa również dla psychiki człowieka. Wszak obie substancje pobudzają agresywne zachowanie, dlatego pijany człowiek, który znajduje się na cyklu sterydowym, może być nieprzewidywalny zarówno dla otoczenia, jak i dla samego siebie. Dotyczy to przede wszystkim osób mających naturalne skłonności do agresji i nadpobudliwości. Ponadto alkohol sam w sobie podwyższa ciśnienie krwi, a razem ze sterydami, które także prowadzą do tego samego, jego picie może skończyć się poważnymi uszkodzeniami serca.
Spadki masy mięśniowej
Połączenie alkoholu i sterydów jest groźne nie tylko dla zdrowia, gdyż niweluje efekty przyjmowania sterydów. Alkohol neutralizuje działanie anabolików, obniżając poziom testosteronu w organizmie i ograniczając proces syntezy białek. W efekcie Twoja praca na siłowni idzie na marne, a sterydy obciążają Twój organizm całkowicie bez celu i bez żadnego sensu.
Jedno piwko nie zaszkodzi
Oczywiście jedno piwo wypite raz w tygodniu nie zrujnuje wyników i nie zniszczy wątroby sportowca – to pewne. Wszelkiego rodzaju mocno zakrapiane imprezy i libacje nie powinny jednak pod żadnym względem wchodzić w rachubę, jeżeli myśli się poważnie o własnym zdrowiu oraz zbudowaniu masy, siły i wytrzymałości mięśniowej. Często zaleca się również, aby przed rozpoczęciem cyklu sterydowego zrobić sobie miesięczną lub nawet dwumiesięczną przerwę od alkoholu. Dzięki temu wątroba może nabrać siły do „walki” ze sterydami.