10 lut 2025 Poradnik sterydowy 234 razy

SARM-y, czyli selektywne modulatory receptorów androgennych (ang. Selective Androgen Receptor Modulators) z roku na rok zyskują na popularności.

Preparaty te cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród osób, które chcą szybko poprawić swoją wytrzymałość i sylwetkę, poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem kuracji z użyciem SARM-ów, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie.

W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pozwolą zmniejszyć ryzyko związane ze stosowaniem SARM-ów.

Czym są SARM-y?

SARM-y pierwotnie powstały w celu leczenia pacjentów, u których w przebiegu choroby doszło do osłabienia lub zaniku mięśni. Jednak skuteczne działanie preparatów należących do grupy selektywnych modulatorów receptorów androgennych szybko zostało zauważone przez sportowców, dążących do poprawy swojej sylwetki.

SARM-y wiążą się z receptorami androgenowymi w mięśniach i kościach w sposób selektywny, to znaczy nie wpływając na inne obszary, co pozwala na zwiększenie masy mięśniowej, bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, powszechnych podczas stosowania sterydów anabolicznych. Wpływ SARM-ów na mieszki włosowe i prostatę jest niemal niezauważalny. Warto jednak pamiętać, że stosowanie SARM-ów nadal nie jest uznawane za w pełni bezpieczne, a co więcej, od 2008 roku, preparaty należące do tej kategorii zostały zakazane przez Światową Agencję Antydopingową. Jeżeli jednak, po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” zdecydujesz się na stosowanie SARM-ów, powinieneś poznać poniższe wskazówki.

Wybierz odpowiedni preparat

Na rynku dostępnych jest kilka odmian SARM-ów, a każda z nich różni się mechanizmem działania. Znając właściwości każdego z produktów, możesz lepiej dopasować przyjmowane SARM-y, do swoich potrzeb i preferencji.

Andarine (S4) – to preparat dedykowany dla osób będących w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, odpowiednio stosowany pozwala przyspieszyć odchudzanie, bez ryzyka utraty masy mięśniowej,

Ligandrol (LGD-4033) – to preparat o działaniu silnie anabolicznym, który doskonale się sprawdzi podczas budowy masy mięśniowej,

Ostarine (MK-2866) – to jeden z najdelikatniejszych SARM-ów, polecanych w szczególności dla osób początkujących,

RAD-140 (Testolone) – to preparat o bardzo silnym działaniu, dedykowany w szczególności dla zaawansowanych użytkowników.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze stosowaniem SARM-ów, rozważ Ostarine. Delikatne działanie preparatu sprawi, że organizm będzie w stanie lepiej dostosować się do zmian, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Zacznij od stosowania niskich dawek

Choć mechanizm działania SARM-ów, różni się od sposobu, w jaki działają sterydy anaboliczne, to jak w przypadku każdego innego preparatu, również podczas stosowania SARM-ów mogą wystąpić skutki uboczne. Aby zapobiec ich wystąpieniu, należy rozpocząć kurację od możliwie jak najniższych dawek.

Takie postępowanie sprawi, że organizm będzie mógł się przyzwyczaić do stosowania nowej substancji. Co więcej, Ty w tym czasie będziesz mógł stale kontrolować reakcje swojego ciała i tym samym znacznie szybciej wprowadzić niezbędne działania korygujące.

W przypadku, gdy kuracja okaże się bezpieczna, można rozpocząć stopniowe zwiększanie dawek, co pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm działania stosowanego preparatu.

Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych i badaniach wstępnych

Stosowanie jakiegokolwiek preparatu, w tym selektywnych modulatorów receptorów androgennych wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, warto jeszcze przed rozpoczęciem kuracji przeprowadzić badania kontrolne krwi i moczu. Zdrowy i wydolny organizm to mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Co więcej, decydując się na stosowanie SARM-ów, należy pamiętać o tym, by w trakcie trwania kuracji, regularnie przeprowadzać badania kontrolne. Takie podejście pozwoli znacznie szybciej wychwycić ewentualne skutki uboczne, dzięki czemu stosowanie SARM-ów będzie bezpieczniejsze dla organizmu.

Ważna suplementacja wspierająca

Choć mechanizm działania SARM-ów różni się od sposobu, w jaki działają sterydy anaboliczne, to należy pamiętać, że ich suplementowanie nie pozostaje w pełni obojętne dla zdrowia i kondycji organizmu. Nawet niewielkie dawki SARM-ów mogą wpływać na równowagę hormonalną, prowadząc do różnego rodzaju zaburzeń.

Aby uniknąć ryzyka ich wystąpienia, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji wspomagającej. Szczególnie warto stosować takie witaminy i minerały, jak:

  • witamina D,
  • cynk,
  • magnez.

Co więcej, wspomagająco można stosować ostropest i NAC. Taka kuracja wspomagająca pozwoli zabezpieczyć organizm, dzięki czemu skutki uboczne nie wystąpią lub będą znacznie łagodniejsze.

Stosuj terapię po cyklu

Choć stosowanie SARM-ów pozwala na istotną poprawę wyglądu sylwetki, to należy pamiętać, że tego typu preparaty nie powinny być przyjmowane bez przerwy. Długotrwałe stosowanie SARM-ów niesie ze sobą znacznie większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, w tym:

  • podwyższone ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia marskości wątroby,
  • zahamowanie produkcji testosteronu, co przekłada się na obniżenie płodności i popędu seksualnego,
  • ból głowy,
  • obniżenie nastroju.

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie skutków ubocznych, jest stosowanie SARM-ów w cyklu, a następnie przeprowadzenie skutecznej terapii, która pozwoli przywrócić naturalny poziom testosteronu.

Aby zniwelować negatywne skutki działania SARM-ów, po cyklu należy stosować odpowiednio skomponowaną suplementację, stosując selektory modulacji estrogenu (SERM), inhibitory aromatazy i boostery testosteronu. Przyjmowane w odpowiednich dawkach, przez okres od 4 do nawet 6 tygodni, pozwolą przywrócić naturalną równowagę hormonalną i zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom kuracji.

Kupuj SARM-y wyłącznie ze sprawdzonych źródeł

W drodze do osiągnięcia idealnej sylwetki, sportowcy (w tym amatorzy) są w stanie zrobić naprawdę wiele. Jednak podczas realizacji swoich celów sylwetkowych należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku.

Rynek SARM-ów pozostaje nieuregulowany, to sprawia, że istnieje stosunkowo wysokie ryzyko, że zakupiony z niepewnego źródła preparat będzie zanieczyszczony. Stosowanie niskiej jakości selektywnych modulatorów receptorów androgennych istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, należy stosować wyłącznie sprawdzone preparaty. Warto przy tym kierować się zasadą, że lepiej wydać na SARM więcej pieniędzy, niż ryzykować własnym zdrowiem.

Pamiętaj o treningu i dobrze zbilansowanej diecie

Choć odpowiednio suplementowane SARM-y, stosowane w przemyślanym cyklu, na zakończenie którego przeprowadzana jest kuracja, mogą istotnie wpłynąć na poprawę sylwetki, to należy pamiętać, że tego typu preparaty nie są cudownym remedium na zbędne kilogramy.

Dążąc do uzyskania jak najlepszych wyników, należy stosowanie SARM-ów wspomagać odpowiednią dietą i treningiem siłowym. Bez zmian w tym zakresie uzyskane rezultaty będą dalekie od celów, co może prowadzić, do nadmiernego zwiększania dawek stosowanych preparatów.

Podczas kształtowania sylwetki szczególnie polecana jest dieta wysokobiałkowa, która w połączeniu z intensywnym treningiem siłowym i odpowiednio dopasowaną suplementacją skróci czas niezbędny do osiągnięcia idealnej sylwetki.

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami nie tylko przyczyni się do poprawy wyglądu, ale również zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Warto o nich pamiętać, podczas kształtowania muskularnej sylwetki.