Sterydy anaboliczne – efekty warte ryzyka?
Coraz powszechniejszy trend idealnej sylwetki sprawił, że coraz więcej osób spędza długie godziny na siłowni.
Licząc na szybkie i spektakularne efekty, część ćwiczących decyduje się sięgnąć po sterydy anaboliczne w Polsce. Te pozwalają zauważyć pierwsze rezultaty znacznie szybciej niż w wyniku stosowania wyłącznie zdrowej diety i naturalnych treningów. Jednak ta droga na skróty niekiedy może nieść ze sobą ryzyko. Skąd się ono bierze i czy da się jego uniknąć?
Sterydy anaboliczne stosowane w Polsce
Mechanizm działania sterydów anabolicznych opiera się na ich wiązaniu z receptorami androgenowymi w komórkach, co prowadzi do zwiększenia syntezy białek. W efekcie dochodzi do przyspieszonego wzrostu mięśni oraz zwiększenia siły, co jest głównym celem ich stosowania.
Sportowcy i kulturyści, również ci trenujący amatorsko, decydują się sięgnąć po sterydy anaboliczne, aby uzyskać szybkie efekty. Jakie są najczęściej stosowane sterydy anaboliczne?
Testosteron
Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy, który naturalnie produkowany jest przez jądra i odpowiada za rozwój cech płciowych, gęstość kości oraz wzrost masy mięśniowej. Stosowanie kuracji z testosteronu odgrywa istotną rolę w budowaniu oraz późniejszym utrzymaniu masy mięśniowej. Należy jednak pamiętać, że jego stosowanie bez nadzoru może nieść ze sobą szereg skutków ubocznych, takich jak ginekomastia, trądzik, łysienie androgenowe oraz zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca i niepłodności.
Dianabol
Jednym z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych sterydów doustnych jest dianabol. Opracowany jako lek, służący zapobieganiu zanikom mięśni w przebiegu wyniszczających chorób, szybko został zauważony przez kulturystów i sportowców. Jego właściwości anaboliczne sprawiają, że steryd ten powoduje szybki wzrost masy mięśniowej i siły. Niestety jego stosowanie okazuje się niebezpieczne – może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wody, nadciśnienia oraz ginekomastii. Z uwagi na wysokie zagrożenie stosowania, dianabol (metanabol) jest uznany za substancję dopingową, a jego stosowanie jest zabronione.
Deca-Durabolin
Deca-Durabolin, inaczej nandrolon, jest jednym z najpopularniejszych sterydów anabolicznych stosowanych w kulturystyce. Nandrolon wyróżnia się silnym działaniem anabolicznym, przy równoczesnym stosunkowo niskim działaniu androgenowym. Preparat powstał jako lek stosowany w przebiegu osteoporozy, niedokrwistości oraz chorób wyniszczających mięśnie. Jednak z uwagi na swoje właściwości, wspomagające wzrost masy mięśniowej i siły, a także przyspieszające regenerację stawów i ścięgien, zaczął być stosowany, jako preparat, wspomagający kształtowanie sylwetki.
Winstrol
Winstrol występujący również pod nazwą stanozolol to popularny steryd o działaniu anabolicznym i androgenowym. W sporcie i kulturystyce stosowany jest głównie w celu zwiększenia siły i wytrzymałości oraz poprawy kształtu mięśni, bez wystąpienia znacznego przyrostu masy ciała. Pierwotnie preparat ten stosowany był jako środek leczniczy podawany w przebiegu obrzęków naczynioruchowych oraz anemii. Po preparaty sterydowe, zawierające stanozolol chętnie sięgają nie tylko kulturyście, ale i lekkoatleci. Wśród sportowców Winstrol ceniony jest w szczególności za zdolność do redukcji tkanki tłuszczowej, co jest niezwykle istotne w procesie kształtowania sylwetki.
Anavar
Inaczej Oxandrolone to stosunkowo łagodny steryd anaboliczny, często stosowany przez kobiety. Pierwotnie stosowany jako skuteczny środek zapobiegający wystąpieniu katabolizmu mięśni u pacjentów z ciężkimi oparzeniami, znalazł również zadanie w kształtowaniu sylwetki. Regularnie stosowany pozwala znacząco zwiększyć masę mięśniową, a także siłę i wytrzymałość. Dodatkowo przyczynia się do lepszej definicji mięśni, sprawiając, że te stają się bardziej wyraźne, bez nadmiernego wzrostu masy.
Kto najczęściej stosuje sterydy anaboliczne
W większości krajów, w tym w Polsce, sterydy anaboliczne klasyfikowane są jako substancje kontrolowane. To znaczy, że zarówno ich produkcja, jak i sprzedaż czy posiadanie bez recepty są nielegalne. Jednak nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu spotkać można osoby wspomagające się stosowaniem tego typu substancji.
Sportowcy, w tym w szczególności kulturyści, sięgają po sterydy anaboliczne, aby szybciej osiągnąć zamierzone efekty treningowe. Preparaty te pozwalają na znacznie szybszą regenerację mięśni, co bezpośrednio przekłada się na możliwość planowania intensywniejszych i częstszych treningów.
Według danych szacunkowych, po sterydy anaboliczne najczęściej sięgają kulturyści i sportowcy, pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Celem stosowania sterydów anabolicznych jest dla nich przede wszystkim zwiększenie siły i wytrzymałości, a także poprawa wyników w sporcie i zwiększenie masy mięśniowej.
Jednak co ciekawe, obecnie po sterydy anaboliczne coraz częściej sięgają również osoby trenujące rekreacyjnie, w tym kobiety. Niezmiennie osobom tym przyświeca jeden cel – szybsze osiągnięcie satysfakcjonujących celów sylwetkowych, prowadzące do (w ich opinii) poprawy wyglądu fizycznego oraz zwiększenie masy mięśniowej.
Z uwagi na rozwijający się trend muskularnej sylwetki, obniżeniu uległ wiek osób rozpoczynających kurację sterydami anabolicznymi. Szacuje się, że obecnie po tego typu specyfiki sięgają osoby w wieku nawet 16 lat.
Warto jednak pamiętać, że choć sterydy anaboliczne pozwalają przyspieszyć pojawienie się pierwszych efektów, to w rzeczywistości niosą ze sobą poważne konsekwencje.
Ryzyko związane ze stosowaniem sterydów anabolicznych
Choć sterydy anaboliczne mogą przynieść szybkie efekty, to nie bez powodu ich stosowanie uznawane jest za ryzykowną drogę na skróty. Ich regularne stosowanie, szczególnie przez dłuższy czas, wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wśród najczęstszych skutków ubocznych stosowania sterydów anabolicznych, wymienić można między innymi:
- problemy hormonalne, w tym zaburzenia produkcji naturalnego testosteronu, co w efekcie może prowadzić do zaniku jąder, trądziku oraz ginekomastii,
- choroby sercowo-naczyniowe, w tym podwyższone ryzyko wystąpienia nadciśnienia i miażdżycy, a także zawału serca i udaru,
- problemy psychiczne, w tym agresja, wahania nastroju, depresja, a niekiedy również psychozy, dodatkowo stosowanie sterydów anabolicznych może prowadzić do uzależnienia,
- uszkodzenie wątroby, szczególnie w przypadku kuracji doustnych, które przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do niewydolności tego organu,
- zaburzenia płodności, w tym obniżenie jakości nasienia u mężczyzn oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet, a także niepłodność.
Z uwagi na niebezpieczeństwo stosowania, w większości krajów, w tym w Polsce, stosowanie sterydów anabolicznych dla celów treningowych jest zabronione. Sportowcy stosujący sterydy mogą zostać zdyskwalifikowani, a także obciążeni karami ze strony organizacji sportowych.
Dążąc do poprawy sylwetki, warto rozważyć stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety oraz adaptogenów, które pomogą w kształtowaniu zdrowej sylwetki, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób. Chociaż sterydy anaboliczne mogą przyczyniać się do występowania szybkich przyrostów masy mięśniowej, to ich stosowanie każdorazowo powinno być starannie przemyślane, z uwzględnieniem możliwości zastosowania alternatywnych sposobów na poprawę wyników treningowych.
Podejmując decyzję o stosowaniu sterydów anabolicznych, warto zastanowić się, czy krótkoterminowe korzyści wynikające z ich stosowania, rzeczywiście warte są długotrwałych, niekiedy poważnych konsekwencji zdrowotnych.