05 lis 2015 Poradnik sterydowy 4685 razy

Przyjmowanie sterydów oznacza silną ingerencję w naturalne procesy zachodzące w organizmie człowieka, szczególnie te związane z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. O ile w trakcie cyklu nie jest to zbyt mocno odczuwalne, o tyle po jego zakończeniu skutki przyjmowania sterydów mogą być daleko idące. Sposobem na uniknięcie negatywnych konsekwencji po cyklu PCT, czyli tzw. odblokowanie.

Wrócić do normalności

PCT (z ang. post-cycle therapy) to proces polegający na przyjmowaniu określonych środków, których celem jest przywrócenie naturalnego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Po zakończeniu cyklu przyjmowania sterydów organizm jest bowiem na tyle rozstrojony, że bez zewnętrznej pomocy powrót do normalnego stanu trwałby długi czas i wiązałby się z szeregiem niechcianych skutków ubocznych.

Odblokowanie po cyklu pozwala zregenerować organizm i złagodzić lub wyeliminować skutki uboczne związane z przyjmowaniem sterydów. Brak odblokowania może skończyć się poważnymi zaburzeniami w ciele człowieka, dlatego nie należy bagatelizować odblokowania PCT. Bez niego w skrajnych przypadkach może dojść zaburzeń emocjonalnych, ginekomastii, a nawet zaprzestania produkcji naturalnego testosteronu, zaniku jąder czy impotencji.

Utrzymać formę

Odblokowanie PCT po cyklu sprzyja jednak nie tylko zdrowiu i uniknięciu negatywnych konsekwencji przyjmowania sterydów, ale również utrzymaniu i dalszej budowie masy mięśniowej. Bez tzw. „odbloku” szybko mogą pojawić się spadki, dlatego także ze względów „praktycznych” nie warto lekceważyć PCT. Odpowiednio przeprowadzany „odblok” pozwala w normalnym trybie powrócić do treningów i dobrej formy.

Odblokowanie PCT powinno się rozpocząć dobę po zakończeniu cyklu, czyli po zażyciu ostatniej dawki sterydu. Środki najczęściej wykorzystywane do odblokowania, które pozwalają przywrócić naturalne funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i sprzyjają regeneracji organizmu, to:

  • SERMy – leki sprzyjające odbudowie naturalnej gospodarki hormonalnej (m.in. Clomid, Tamoksifen);
  • HCG – środki umożliwiające przywrócenie naturalnej produkcji testosteronu;
  • hormon tarczycy T3 – hormon intensyfikujący proces syntezy białek, pobudzający metabolizm i przemianę materii oraz obniżając poziom cholesterolu we krwi;
  • regeneratory stawów i wątroby.