05 lis 2015 Profile sterydowe 7564 razy

EPO – Erytropoetyna

EPO, czyli erytropoetyna to hormon odpowiedzialny za pobudzanie procesu erytropoezy, który skutkuje wydzielaniem erytrocytów przez szpik kostny. Wśród sportowców EPO zdobyło sobie miano jednego z najskuteczniejszych środków dopingujących w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo, bieganie czy pływanie.

Steryd na wytrzymałość

EPO jest wykorzystywane w medycynie jako lek w walce z nowotworami, chorobami układu krwionośnego i niewydolnością nerek. Naturalnym źródłem tej substancji są nerki i wątroba, gdzie następuje jego produkcja. Jako steryd erytropoetyna przyjmowana jest dożylnie za pośrednictwem zastrzyków.

EPO zawdzięcza swoją popularność w głównej mierze kolarzom, a nade wszystko – Lancowi Armstrongowi, który przyznał się do zażywania erytropoetyny i z tego powodu otrzymał dożywotnią dyskwalifikację oraz odebrano mu tytuły mistrzowskie. Dlaczego akurat erytropoetyna? Ponieważ jej przyjmowanie podnosi poziom czerwonych krwinek w organizmie, co bezpośrednio przekłada się na lepszą wydolność i wytrzymałość mięśni. Ponadto EPO ma działanie pobudzające i dodaje energii, motywując do cięższych treningów i osiągania lepszych rezultatów.

Dawkowanie

W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się dawki nie mniejsze niż 1000 IU dziennie aplikowane regularnie przez 4-6 tyg. Zwiększona wydolność organizmu po takiej kuracji może trwać nawet przez pół roku, dlatego wielu sportowców specjalizujących się w dyscyplinach wytrzymałościowych tak często decyduje się na EPO.

Skutki uboczne

Poważnym skutkiem ubocznym zażywania erytropoetyny może być nadciśnienie, toteż pod żadnym pozorem nie powinny po nią sięgać osoby mają problemy z sercem. Oprócz tego należy mieć świadomość, że poprzez znaczące podniesienie ilości czerwonych krwinek przyjmowanie EPO prowadzi do jej znacznego zgęstnienia, w efekcie czego istnieje podwyższone ryzyko zawału, zakrzepu czy zatoru. Aby nieco rozrzedzić krew, należy pić duże ilości płynów oraz przyjmować aspirynę.

Substancja aktywna: erytropoetyna

Czas trwania cyklu: 4-6 tygodni

Dawkowanie: 1000 IU dziennie

Podawanie: domięśniowo (iniekcja)

Działanie: wytrzymałość i wydolność mięśni

Efekty uboczne: zawały, zatory, zakrzepy, podwyższone ciśnienie tętnicze