09 paź 2017 Poradnik sterydowy 6596 razy

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak znaczącą rolę odgrywa estrogen w budowie ludzkiego organizmu.

Estrogen – Jego zbytnia ilość może doprowadzić do wzrostu ilości tak bardzo niepożądanego tłuszczu. Z kolei zbyt mały poziom może spowodować nadmierną kruchość kości. Tak więc jego optymalność odgrywa znaczą rolę. Jak to uczynić przeczytaj poniższy tekst.

W czasie zmagania się z wyglądem naszej sylwetki niewiele razy zastanawiamy się nad ilością estrogenu. Znakomita większość amatorów sportów siłowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że estrogen może znacząco skomplikować osiągnięcie założonego celu. Przy optymalnym jego poziomie, relacja testosteronu do ilości estrogenu jest w normie, co z kolei przekłada się na maksymalna stabilizację organizmu sportowca. Jeśli twoim celem jest powiększenie w naturalny sposób testosteronu i masz z tym problem, musisz przeanalizować poziom estrogenu.

Co to jest estrogen?

Mówiąc wprost, estrogen należy do elementarnych hormonów płciowych w ciele człowieka. Co ważne znacznie bardziej istotny jest u pań niż u panów. U facetów estrogen powstaje przede wszystkim z hormonu płciowego – czyli testosteronu, podczas procesu aromatyzacji. Nawet mała ilości tego hormonu jest istotna dla zdrowia. Zresztą niewielkie zaburzenia relacji testosteronu do estrogenu skutkują zaburzeniem zdrowia. Tak naprawdę istotnym problemem jest zbytnia ilość estrogenu, która może być znaczna u naprawdę wielu osób. Stan dominacji estrogenu może zdemolować nasz organizm.

Prymat estrogenu?

Często nachodzi nas pytanie – czy to dziewczyny rządzą facetami ? Wskazuje na to ich zachowanie – często bardzo porywcze i gwałtowne. Jest to efekt zbyt dużej ilości estrogenu, w parze ze zbyt niską ilością progesteronu. Taki stan rzeczy może pojawić się znienacka, bez najmniejszego nawet uprzedzenia.

Na taki stan rzeczy mają dość proste czynniki:
– wystawienie na zbyt sporą ilość xeno estrogenów oraz estrogeny fitosanitarne (środki antykoncepcyjne, wybrane pestycydy i herbicydy w tabletkach, chemia w żywności). Są to estrogeny zarówno sztuczne, jak i te na bazie roślin, odtwarzając metodę funkcjonowania estrogenu w ludzkim organizmie, dezorganizują jego funkcje.
– niepożądany tłuszcz. Wywołuje nadmierne wytwarzanie estrogenu, dlatego, że produkcja estrogenu (aromatyzacja) odbywa się m.in. w komórkach tłuszczowych. Kolejny cykl powtórzony jest jeszcze szybciej, dlatego że estrogen wytwarza więcej tłuszczu. I tak w kółko.
– nadmierny stres. W dzisiejszym zwariowanych czasach niezwykle ciężko go unikać. Kortyzol jest produkowany przez sam progesteron, który szybko ubożeje podczas stresu. Skutek ? Znacznie wrasta ilość estrogenu.
Niedobry: nadmierna ilość estrogenu niekorzystnie wpływa na wagę
To dość interesujące zagadnienie jednak jest też „podwójne dno”. Już wyjaśniamy: u facetów około 82 procent estrogenów w organizmie produkowana jest z testosteronu w czasie cyklu nazwanym aromatyzacja. Jest to stan prawidłowy, plus normalne wytwarzanie DHT, estrogen znajduje się w normalnym poziomie.
Jednak ten stan może bardzo dynamicznie zmienić w chwili powiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Patrz, proces aromatyzacji odbywający się w komórkach z tłuszczem – im bardziej w niego „obrosłeś”, tym więcej możesz wytwarzać estrogenu.
W telegraficznym skrócie, co się tam odbywa:
– im więcej tłuszczu w organizmie, tym większa synteza estrogenu.
– w odległym czasie, większy poziom estrogenu przyczynia się do mniejszej dynamiki lipolizy (rozpad hydrolitycznego triacyloglicerolu (czyli trójgliceryd)) w tłuszczu, skutkujący stworzeniem glicerolu i kwasów tłuszczowych oraz spowolnieniem przemiany materii.
– większe wytwarzanie estrogenu może zhamować syntezę DHT oraz testosteronu, poprzez proces minusowego sprzężenia zwrotnego.
W rezultacie tego stanu zwiększa się cykl minusowy, i w rezultacie tego będziemy się oddalać od zamierzonego celu jakim jest pożądany wygląd. Jeśli sam widzisz, że wzrost masy mięśniowej jest na stałym poziomie, powodu możesz upatrywać w małej ilości testosteronu i zawyżonym w stosunku do prawidłowej ilości estrogenu.
Prawidłowy: estrogen wzmacnia gęstość kości
To żaden przypadek, że kobiety stają się posiadaczkami największej gęstości kości w swoim wieku przed menopauzą. Natomiast w czasie post – menopauzalnym odbywa się gwałtowna redukcja tego wskaźnika. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest estrogen. możemy uważać go za „pomocnika”, który troszczy się o prawidłową mineralizację naszych kości, przy zachowaniu bardzo znacznej integralności naszego układu kostnego. W badaniach prowadzonym na poziomie uniwersyteckim pokazały jasno, że testosteron w pojedynkę nie ma żadnego wpływu na poziom BMD (czyli mineralnej gęstości kości), lecz jednak połączenie BMD wraz z BMI (prawidłowy wskaźnik masy ciała) plus prawidłowy trening siłowy już ma ogromne znaczenie.
Jednak co to oznacza dla nas? Nie powinniśmy „wygaszać” estrogenu całkowicie. Powiększymy dzięki temu gęstość naszych kości oraz zniwelujemy ryzyko urazów i złamań. Najlepiej jeśli jemy żywność naturalną, która zniweluje i odpowiednio ustawi ilość estrogenu. dodatkowo możemy zażywać prohormony, które powodują zmniejszenie jego wytwarzania.

A jeśli zmniejszanie wytwarzania estrogenu to nie wszystko ?

Niewiele osób o tym wie, że wytwarzany w ludzkim organizmie estrogen nie jest jednym który ma te same objawy. Znaczna ilość półproduktów, a nawet żywności, traktuje się jako pseudo fitoestrogeny. Ponadto imitują one w swoim działaniu naturalny hormon.
W chwili gdy jesteśmy poddani kontaktowi ze sporą dawką estrogennych mimetyków (odmiana leków działających przeciwstawnie do receptorów), skutki są minusowe, ponieważ nasze nastawienie, androgenów / testosteronu do estrogenów jest diametralnie inny.
Artykuły, które posiadają pseudo-estrogen:
– piwo – chmielowy napój jest jednym z najmocniejszych fitoestrogenów z którym korzysta człowiek. Mnóstwo piw wytwarza się z chmielu, którego kwiaty odznaczają się mocnym skumulowaniem fitoestrogenu.
– butelki pet (plastikowe) – oczywiście nie wszystkie jednak wiele plastikowych butelek w swoim składzie zawiera „esencję” chemiczną BPA (A bisfenol), która wywołuje mocne quazi estrogenowe objawy u mężczyzn. Także jeśli mamy możliwość korzystajmy ze szklanych butelek lub butelek plastikowych, które nie zawierają BPA.
– soja – zapewne każdy z nas miał do czynienia z soją – czy to z powszechnym proszkiem białka sojowego lub z mnóstwem pokarmów z dodatkiem lecytyny sojowej czy nawet tofu. Jednak dla większości facetów, soja przyczyni się do komplikacji z estrogenów.
Bestia ginekomastia
To obecnie zmora facetów na siłowniach w każdym miejscu pod słońcem. Ginekomastia może powstać w różnych okresach: dojrzewania, w czasie sterydowych cykli lub w czasie kuracji niektórymi lekami.
Jednak cóż to takiego ginekomastia? Mówiąc wprost to rozbudowa tkanki piersiowej u faceta, w szczególności tkanki gruczołów (zewnętrznej krawędzi). Dość często możemy zobaczyć szczupłego mężczyznę z ginekomastią – szczupła klatka piersiowa jednak areolas i sutki są wystające i pulchne.
Dlaczego w ogóle tworzy się ginekomastia ?
Dość często pojawia się gdy ilość testosteronu jest zbyt nikły w stosunku do ilości estrogenu lub gdy testosteron jest tłamszony przez zbytni estrogen. Ginekomastia to tak naprawdę przyrost tkanki gruczołowej. Zjawisko to może być niezwykle trudne do wyleczenia. Najbardziej powszechnym jest leczenie chirurgiczne, czyli pozbycie się. Oczywiście zależy to od indywidualnych zapatrywań na ten temat.
Cóż to prolaktyna ?
U faceta, potrzeba prolaktyny jest znikoma, prawidłowy poziom powiązany jest wprost z prawidłowa seksualnością. Jednak u kobiet prolaktyna jest niezwykle istotna w uruchomieniu początku karmienia i produkcji mleka.
Niezwykle rzadko zostały odnotowane przypadki ginekomastii (powiększenia piersi) u mężczyzn o dodatkową produkcją substancji mlecznej, będącej powodem rozwijania się niewielkich guzków przysadki, nazwanej prolactinoma.
Faceci, którzy doświadczają prolactinomy wraz ze znaczną ilością estrogenu wpływa to na bardziej znaczny niż normalnie rozwój tkanki tłuszczowej. Osoby te powinny rozpocząć leczenie przy pomocy medykamentów by zapanować nad rozwojem tego hormonu.
Prolaktynę oraz estrogen – te dwa żeńskie hormony mężczyźni powinni mieć pod kontrolą.
Odwróćmy sytuację: estrogenu jest bardzo niewiele
Na drugim końcu jest rzesza osób które dążą do zniwelowania estrogenu do tego poziomu, że właściwie nie posiadają go zupełnie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo dobrą ideą. Jednak tłamszenie estrogenu do stanu zerowego może spowodować znaczną ilość negatywów dla samego ciała jak i zdrowia.
Jakich objawów można się spodziewać:
– niwelowanie libido i erekcji co prowadzi wprost do impotencji
– uczucie bólu w stawach na skutek zredukowanej syntezy chrząstek.

Estrogen jest pomocny w budowaniu masy mięśniowej

Teraz przedstawmy jeszcze jeden aspekt, dla którego nie należy mieć zbyt małej ilości estrogenu. Znakomita większość amatorów sportu dba o prawidłową ilość estrogenu, dlatego że może on być ich sprzymierzeńcem w zwiększaniu przyrostu masy mięśniowej. Estrogen sam w sobie nie powoduje zwiększenia mięśni w sposób przewidywalny jednak powoduje przyrost ilości innego hormonu anabolicznego insulopodobnego IGF – 1 (insulinowy czynnik wzrostu jeden). Oprócz tego, IGF – 1, pokazuje przyrost (GLUT 4 – transpotera glukozy typu czwartego) cząsteczkom nośnym, które pełnią istotną rolę, przenosząc dzięki błonom komórkowym składniki odżywcze, które mogą zostać użyte do przyrostu mięśni. Należy więc pamiętać, że podczas wolnego nabierania masy, nie wystąpi ginekomastia, przybywanie tkanki tłuszczowej czy problemy z erekcją.

Jak należy regulować prawidłowy poziom estrogenu ?

Podtrzymanie u faceta estrogenu na normalnym poziomie nie przysparza znacznych kłopotów, jednak wymaga przyłożenia się i zadbania o to. Oczywiście trening to podstawa, której towarzyszyć musi dieta.
1. Należy jeść naturalne fitoestrogeny
Nie wszystkie są złe. Resweratrol, który zawiera czerwone wino może pomóc zapanować nad ilością estrogenu wskutek „rozruszania” działania testosteronu z towarzyszącym mu zredukowaniem receptorów estrogenu.
2. Progesteron jest Ci przyjazny.
Powszechnie uważany za hormon kobiecy, progesteron może być pomocnym w utrzymaniu prawidłowego poziomu estrogenu. Kłopoty pojawiają się w chwili w czasie stanu mocnego stresu. Progesteron umiejscowiony w związku biosyntezy kortyzolu i podstawowego hormonu stresu. Zjawiska te mogą spowodować przyrost estrogenu i kumulowanie tłuszczu, który objawia się w czasie stresu, gdy brakuje progesteronu. Testosteron i progesteron posiadają właściwie ten sam wzór sinusoidalnych spadków i wzrostów. Dzięki stosowaniu suplementacji, mogą podnieść poziom progesteronu oraz powiększyć poziom testosteronu.
3. Zajadaj się warzywami kapustnymi
Brokuły oraz kalafior mają w sobie niezwykle rzadkie fitosanitarne składniki odżywcze pod nazwą DIM. W niewielkich dawkach DIM może zadziałać jako naturalny inhibitor aromatazy, który zapobiega konwersji testosteronu do postaci estrogenu, przy czym jednocześnie powodując rozpad estrogenu.
4. Sok z granatu
Granat to jedyny owoc który powoduje niszczenie estrogenu. Na podstawie wielu badań wiemy o jego możliwości redukowania estrogenu dzięki wytrącaniu enzymu aromatazy, a także możliwość powiększenia efektów testosteronu.

Czy powinniśmy przyjmować suplementy ?
Jeśli musisz zredukować ilość estrogenu w szybki sposób bardzo pomocny może być naturalny bloker estrogenu. W zależności od ilości estrogenu możesz i musisz zaopatrzyć się w silniejszy lub lżejszy bloker. Należy raczej trzymać się z dala od silnych brokerów, które mocno działają na estrogen lub inhibitory aromatazy (AIS). Może to się objawić groźnymi skutkami ubocznymi – m.in.: bólami stawów, zaburzenia seksualne, powiększone ryzyko złamań kości.
Najbardziej powszechne suplementy blokujące estrogen dzielimy na dwie grupy:
(AIS) Inhibitory aromatazy – są bardziej silne niż SERM, dlatego, że niwelują po pierwsze wywarzanie estrogenu, co wyklucza ryzyko wzrostu jego ilości po skończeniu suplementacji.
SERM – wybiórczo stopuje estrogen w interakcji ze swoim receptorem w wybranych miejscach. Tego rodzajem miejsc mogą być piersi, w czasie gdy w innej części ciała „pobudzaczem” może być sam receptor.
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu – lżejszego SERM’u z mocniejszym AIS’em dla dynamiczniejszego działania i bardziej trwałego efektu. Jednak najlepiej zażywać naturalne inhibitory które nie wywołują nie przewidzianych działań – niepokojąco wysokich lub niskich stanów poziomu estrogenu.
Wnioski

Estrogen może stać się przysłowiową kropka nad „i” w wyjaśnieniu zagadnienia dlaczego osiągnięcie przybywanie masy mięśniowej nie jest tak proste. Natomiast odwrotnie się to ma do tkanki tłuszczowej z której przybywaniem nie ma zazwyczaj najmniejszych problemów. Należy mieć na pamięci, że określona liczba estrogenu jest niezbędna do zwykłego seksualnego funkcjonowania organizmu oraz ogólnego stanu zdrowia. Jednak należy wystrzegać się jak diabeł święconej wody sztucznych kseno-estrogenów. Musimy wiedzieć, że jemy naturalne antyestrogeny.