18 gru 2017 Zdrowie, sport, styl życia 3162 razy

Stopy dźwigają nas i noszą całe życie. Gdy zaczynają szwankować, każdy krok potrafi sprawiać ból. Warto o stopy odpowiednio zadbać, by nie dawały nam się we znaki i odbierały radości życia. Kilka kilogramów więcej, stare trampki albo znoszone półbuty – twoje stopy zasługują na znacznie więcej. Jak sprawić im (i sobie) przyjemność ? Po zimowej hibernacji w ciężkim, często ocieplanym obuwiu, latem wystawiane są na widok publiczny sandałach i klapkach. Pora na przegląd stóp, usunięcie ewentualnych usterek i raźny krok w przyszłość. Problemów ze stopami może być kilka, zobacz czy któryś Ciebie nie dotyczy.

Problem nr 1

Ból podeszwy stopy

Jeśli każdy krok sprawia Ci ból w okolicy pięty, a nie masz odcisków ani kurzajek, to może chodzić o zapalenie rozcięgna podeszwowego. To kontuzja, która często dopada biegaczy, ale zdarzyć może się każdemu, kto uprawia sport. Ból zazwyczaj najbardziej dokucza rano, po wstaniu z łóżka, w dzień stopniowo ustępuje.

Rada

Jeśli ból zaatakuje, nie daj mu się. Na kilka dni odpuść treningi. W tym czasie ćwicz inaczej, przez kilka minut roluj stopą butelkę z zamrożoną wodą. Czynność powtórz w ciągu dnia. Zimno łagodzi ból. Podeszwy smaruj maścią przeciwzapalną, a jeśli ból nie ustąpi, idź do ortopedy. Spytaj go o zastrzyki z botuliny. Zdaniem naukowców z Autonomus Univercity toksyna botulinowa jest skuteczniejsza ( i zdrowsza) od sterydów.

Problem nr 2

Grzybica

Ten problem stóp jest nie tylko swędzący i mało estetyczny. Może sprawić, że stopy na jakiś czas zupełnie nie będą się nadawały do pokazywania światu. Grzyby najbardziej lubią przestrzeń między palcami oraz paznokcie. Zaatakowany przez grzybicę paznokieć staje się kruchy i żółty. Nieleczona grzybica może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.

Rada

Grzybica stóp to problem uporczywy, lubi nawracać. Zdecydowanie lepiej jej zapobiegać niż ją leczyć. Grzyby uwielbiają ciepło i wilgoć, a takie właśnie warunki panują w butach treningowych. Warto raz w tygodniu spryskać ich wnętrze sprayem przeciwgrzybiczym. Jeśli już masz grzybicę, zastosuj na stopy krem dostępny w aptekach bez recepty.

Problem nr 3

Halluks, zwany też koślawym paluchem to wykrzywienie dużego palca w stronę pozostałych palców. Przyczyn tej nienaturalnej krzywizny może być kilka: predyspozycje genetyczne, za długi paluch albo obciążenie genetyczne. W efekcie któregoś z tych czynników staw wysuwa się na zewnątrz i sprawia, że każdy krok oznacza ból.

Rada

Jedną z metod usuwania halluksów jest zabieg operacyjny. Tyle, że to trudna i bolesna droga do pozbycia się wystającego problemu, na dodatek dochodzenie do pełnej sprawności trwa miesiącami. Najlepsza i w tym wypadku jest profilaktyka. Noś tylko buty, w których możesz swobodnie ruszać wszystkimi palcami. Jeśli zauważysz, ze stopa zaczyna się zniekształcać, idź do ortopedy. Poleci Ci zapewne specjalne wkładki lub ortezę.

Problem nr 4

Zwichnięta kostka

Stopa zbudowana jest z 26 kości i 33 stawów, ze stawem skokowym na czele. Właśnie ten staw jest narażony na największe przeciążenia, wystarczy źle wylądować po wyskoku, by skręcić kostkę. W najlepszym razie takie lądowanie kończy się zapaleniem stawu i lekkim bólem. W najgorszym przypadku skręcenie prowadzi do rozerwania torebki stawowej, dużą opuchlizną i bólem nie do zniesienia.

Rada

Dla wzmocnienia ścięgien i mięśni, które stabilizują staw skokowy , często ćwicz w następujący sposób. Stań na jednej nodze na niestabilnym podłożu (np. materacu), drugą nogę unieś do przodu i przesuń ją płynnie do tyłu. Następne przesuń ją w bok i wróć do pozycji początkowej.

Problem nr 5

Palce młotkowate

Przy tym schorzeniu, palce wyglądają, jakby dopadł je lekki przykurcz, a następnie pojawiło się na nich uwypuklenie. Jak do tego dochodzi ? Środkowy staw palca, zwykle drugiego i trzeciego zgina się. Dzieje się to pod wpływem braku miejsca w bucie lub zaburzeń w napięciu mięśni. Z czasem ścięgno, które odpowiada za zginanie usztywnia się na tyle, że palca nie da się już wyprostować. Na górnej powierzchni stawu tworzy się duży nagniotek, który nie wygląda ładnie ale chroni staw przed uciskiem.

Rada

W skrajnych przypadkach tak zniekształcone palce mogą wymagać interwencji chirurgicznej. skalpela można też uniknąć pracując nad zwiększeniem elastyczności ścięgna. Połóż na ziemi zwinięty ręcznik i podnoś go palcami nóg. Podnoś, opuszczaj i tak 15 razy. Ćwiczenie wykonuj dwa razy dziennie. Kupując buty pamiętaj, by były zawsze pól numeru większe.

Problem nr 6

Kurzajki

Jeśli masz na nogach odciski przyjrzyj im się uważnie. Mogą to być kurzajki czyli brodawki stóp, spowodowane wirusem HPV. Obok bezbarwnych wypukłości mogą pojawić się też drobne wybroczyny, widoczne jako czarne plamki. Gdy brodawka wrasta głęboko, odczuwalny jest silny ból, nawet pod wpływem nacisku bocznego. Kurzajki mogą występować grupowo.

Rada

Ta naczelna i niezmienna rada, to nie ruszać się na basen czy do hotelu, bez klapek. Zakładaj je zawsze, a uchronisz się nie tylko przed kurzajkami ale i grzybicą na stopach. Jeśli już masz jedną lub dwie brodawki, możesz próbować je zlikwidować dostępnymi bez recepty specyfikami. Najlepiej udać się jednak do dermatologa, który je wymrozi lub wypali.

Problem nr 7

Płaskostopie

Czasami przyczyna bólu w biodrach lub w dolnym odcinku kręgosłupa, leży znacznie niżej – w stopach. Dokładniej w stopach, które są za płaskie. Jeśli stopy prawidłowo nie amortyzują każdego kroku albo zakłócają równowagę, to pozostałe elementy układu ruchu muszą to nadrabiać. Często takie przeciążenie objawia się bólem właśnie.

Rada

Jeśli cierpisz na bóle w okolicach bioder nieznanego pochodzenia, w czasie najbliższej wizyty u lekarza poproś lekarza by sprawdził, czy nie masz płaskostopia. Gdy diagnoza będzie twierdząca, zapewne skończy się noszeniem specjalnych wkładek do butów. Różnica w komforcie może Cię miło zaskoczyć.

CO NA STOPĘ

Producenci starają się, żeby obuwie nie tylko było modne ale i wygodne. Każdy ma jednak swój własny, niepowtarzalny kształt stopy. Gdy but Ci wyraźnie „nie leży”, problem pomogą rozwiązać wkładki. Ta pomoc często działa.

Rodzaje wkładek

Lecznicze: jeśli masz jakikolwiek problem ze stopami – wady budowy, grzybicę, odcisk itp. Sprawdź czy nie zaradzą mu specjalne wkładki. Najlepiej by dobrał je doświadczony podolog.

Z węglem aktywnym: to najlepsze rozwiązanie dla osób, których stopy wydzielają bardzo dużo potu, wkładki tego rodzaju wchłaniają przykry zapach. Wkładki antybakteryjne też mogą pomóc.

Wchłaniające pot: Jeśli lubisz nosić buty bez skarpet, nawet tzw. stópek, zainwestuj we wkładki higieniczne. Taki niedrogi zestaw (6 par za około 30 złotych) powinien wystarczyć na całe lato. Wkładki zapewnią komfort i uczucie świeżości. Z powodzeniem wchłoną pot, a dzięki temu, że możesz je zmieniać co kilka dni, buty nie będą brzydko pachnieć nawet po fali wielkich upałów.

Termiczne: Jeśli sporo czasu spędzasz na świeżym powietrzu, na dodatek na stojąco powinieneś rozejrzeć się za termiczną wersją wkładek. Droższe mają futerko, które przyjemnie otula stopę i folię aluminiową po stronie podeszwy, izolującą od zimna. Tańsze filcowe wkładki też powinny się sprawdzić.