15 sty 2025 Poradnik sterydowy 167 razy

Selektywne modulatory receptora androgenowego (SARM) reklamowane są jako bezpieczniejszy zamiennik sterydów anabolicznych.

To sprawiło, że zyskały ogromną popularność wśród sportowców, dążących do szybkiej poprawy swojej sylwetki. Jednakże, mimo istotnie mniejszej listy skutków ubocznych, również regularnie stosowane SARM-y nie pozostają bez wpływu na gospodarkę hormonalną. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio dopasowanej terapii po cyklu (PCT – Post Cycle Therapy). Dobrze przeprowadzona terapia pozwala przywrócić równowagę hormonalną, przyczyniając się tym samym do utrzymania osiągniętych wyników.

Czym są SARM-y?

Selektywne modulatory receptora androgenowego, inaczej SARM, to syntetyczne związki, które wiążą się z receptorami androgenowymi, w sposób selektywny, oddziałując wyłącznie na nie. Podobnie jak sterydy anaboliczne, SARM-y przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej, a niekiedy również wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.

Co szczególnie istotne, w przeciwieństwie do sterydów anabolicznych, SARM-y powodują mniej skutków ubocznych. Jednak nie pozostają w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu, a po przeprowadzeniu cyklu kuracji z wykorzystaniem SARM-ów, również należy przeprowadzić terapię po cyklu.

Czym jest terapia po cyklu (PCT)?

Terapia po cyklu, to komplet działań, jakie należy podjąć, aby wspomóc swój organizm w powrocie do stanu sprzed kuracji prowadzonej z wykorzystaniem SARM-ów. Takie działanie ma na celu wspomóc regenerację organizmu po okresie stosowania modulatorów receptora androgenowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia długotrwałych skutków ubocznych.

Jak długo powinna trwać terapia po cyklu?

Długość terapii po cyklu stosowania selektywnych modulatorów receptora androgenowego powinna być za każdym razem dopasowana do rzeczywistych potrzeb danego użytkownika. Jej długość zależy od wielu istotnych czynników, w tym:

  • rodzaju stosowanych SARM-ów,
  • długości cyklu z SARM-ami,
  • intensywności cyklu SARM.

Przyjęło się, że standardowy okres terapii po cyklu SARM wynosi od 4 do nawet 6 tygodni. Należy jednak pamiętać, że czas ten warto dostosować do indywidualnych potrzeb, bazując na wynikach badań kontrolnych. Takie podejście jest pełną gwarancją powodzenia PCT.

Dlaczego PCT jest tak ważna?

Terapia po cyklu SAMR jest podstawą dbania o zdrowie hormonalne sportowców. Odpowiednio zaplanowana PCT pozwala przywrócić naturalną produkcję testosteronu, a także minimalizuje skutki uboczne, wspierając zdrowie sportowców.

Odpowiednio przeprowadzona wspomaga regenerację organizmu, przywracając równowagę hormonalną.

Poprawa równowagi hormonalnej

Chociaż stosowanie SARM-ów ma zdecydowanie mniej skutków ubocznych, w porównaniu do sterydów anabolicznych, to te w dalszym ciągu nie pozostają bez znaczenia dla gospodarki hormonalnej. Podczas cyklu przeprowadzonego z użyciem SARM-ów, naturalna produkcja testosteronu może zostać zaburzona, szczególnie gdy cykl jest długi, a dawki wysokie. Tymczasem zmniejszona produkcja naturalnego testosteronu może przyczyniać się zmniejszenia libido, osłabienia siły mięśni, nadmiernego zmęczenia, a niekiedy również do rozwinięcia depresji czy utraty masy mięśniowej. Starannie przeprowadzona terapia po cyklu ma za zadanie wspomóc organizm w naturalnej produkcji testosteronu, przywracając organizmowi pełnię sił.

Co więcej, niektóre SARM-y mogą przyczyniać się do utrzymującego się wysokiego poziomu estrogenów w organizmie. Taki podwyższony poziom hormonów może stanowić przyczynę ginekomastii, czyli powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzn, co stanowi poważny defekt estetyczny. W tym celu PCT powinno obejmować środki o działaniu antyestrogenowym (w tym tamoksifen lub klomifen), które ograniczą wpływ estrogenów.

Wsparcie ogólnego zdrowia organizmu

Choć to właśnie zaburzenia hormonalne są najszybciej zauważalne przez sportowców stosujących SARM-y, to podczas PCT należy zwrócić uwagę również na ogólny stan zdrowia sportowców. Odpowiednia terapia PCT odgrywa istotną rolę podczas procesu regeneracji organizmu, a rezygnacja z niej może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Dobrze zaplanowana terapia pozwala ustabilizować nastrój, poprawiając ogólną kondycję psychiczną. Dodatkowo zapobiega nadmiernej utracie siły i masy mięśniowej, co jest szczególnie istotne dla osób intensywnie trenującuch.

Jak zaplanować PCT?

Skuteczna terapia po cyklu SARM powinna być kompleksowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb sportowca. Dobrze zaplanowana powinna obejmować zarówno środki farmakologiczne, jak i suplementację, które w połączeniu ze zmianą stylu życia przyczynią się do poprawy gospodarki hormonalnej i ogólnej kondycji organizmu.

SERM – selektor modulacji estrogenu

Jednym z podstawowych elementów PCT po SARM-ach zwykle są takie środki jak tamoksyfen i klomifen, czyli selektory modulacji estrogenu. Ich działanie opiera się na blokowaniu receptorów estrogenowych, co pozwala zmniejszyć działanie estrogenu i wspomóc naturalną produkcję testosteronu.

Tamoksyfen zwykle stosowany jest w celu zapobiegania ginekomastii. Jego działanie skutecznie blokuje wpływ estrogenów na tkankę piersiową. Z kolei Klomifen pobudza przysadkę mózgową do zwiększonej produkcji hormonów luteinizujących i folikulotropowych, odpowiadających za stymulację jąder do zwiększonej produkcji testosteronu.

Inhibitory armoatazy (AI)

Kolejnym powszechnym elementem PCT są inhibitory aromatazy (w tym Arimidex). Ich zadaniem jest zmniejszenie konwersji testosteronu do estrogenów. Wprowadzenie ich do terapii po cyklu z SARM-ami sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy podczas kuracji doszło do znacznego podwyższenia poziomu estrogenu.

Booster testosteronu

Aby przywrócić odpowiednią produkcję naturalnego testosteronu po zakończonym cyklu SARM, warto dodatkowo sięgnąć po suplementy takie jak Ashwagangha, Tribulus Terrestris czy D-asparginian sodu. Wszystkie te suplementy mogą się okazać pomocne, wpływając nie tylko na przywracanie równowagi hormonalnej, ale również poprawiając ogólne samopoczucie sportowców.

Ogólne wsparcie organizmu

Choć głównym celem terapii po cyklu jest przywrócenie równowagi hormonalnej, to dla uzyskania kompleksowych efektów, warto podejść do tego zadania w sposób kompleksowy. Stosowanie suplementów takich jak N-acetylocysteina czy ostropest plamisty pomagają zregenerować wątrobę, która mogła ulec obciążeniu w wyniku stosowania kuracji.

Z kolei odpowiednio zaplanowana, dobrze zbilansowana dieta, bogata w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone, a także odpowiednia ilość snu, wspierają organizm w powrocie do homeostazy.

Aby zyskać gwarancję, że prowadzona kuracja po cyklu (PCT) przynosi oczekiwane rezultaty, należy przeprowadzać regularne badania kontrolne, obejmujące poziom takich hormonów jak testosteron, estrogen, LH i FSH. Regularnie przeprowadzane badania kontrolne krwi pozwolą określić, czy prowadzona kuracja przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku zmiany parametrów konieczne może się okazać wprowadzenie modyfikacji w PCT lub znaczące wydłużenie jej trwania.

Powrót do naturalnej równowagi hormonalnej po zakończonym cyklu stosowania SARM-ów jest niezbędny dla utrzymania efektów treningu. Odpowiednio zaplanowany istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak efekty estrogenowe i tłumienie testosteronu. Co więcej, dobrze zaplanowany i przeprowadzony PCT wspiera ogólny stan zdrowia trenującego. Jest to niezbędne nie tylko dla utrzymania długoterminowych rezultatów, ale również poprawy wyników w przyszłości.