05 lis 2015 Poradnik sterydowy 2220 razy

Sterydy anaboliczno-androgeniczne to niezawodny sposób na zwiększenie masy, siły i wytrzymałości mięśnie.

Doskonała forma w trakcie cyklu może jednak odbić się negatywnie na zdrowiu sportowcy po jego zakończeniu, powodując różnego rodzaju choroby i patologiczne zmiany w organizmie.

Trądzik

Przyjmowanie sterydów prowadzi do powiększenia gruczołów łojowych, które wytwarzają większą ilość tłuszczu. Stykając się z różnymi drobnoustrojami obecnymi na naskórku człowieka, prowadzi to do zamykania się porów, czego efektem są zmiany skórne w postaci trądziku i wągrów. Występowanie trądziku jest szczególnie nasilone w przypadku kobiet przyjmujących anaboliki.

Zmniejszona odporność

Organizm, który przyjmuje sterydy, jest bardzo mocno eksploatowany. Każdy dzień cyklu oznacza dla niego ciężką pracę mającą na celu wyprodukowanie odpowiedniej ilości białek potrzebnej do wzrosty masy mięśniowej. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu cyklu organizm człowieka jest zmęczony i osłabiony, a przez to podatny na wszelkiego rodzaju choroby.

Ginekomastia

Ginekomastia, czyli feminizacja objawia się u mężczyzn wystąpieniem kobiecej cechy płciowej – powiększonych piersi. Wynika to z faktu, że w efekcie przyjmowania sterydów w organizmie człowieka następuje ich transformacja w kobiecy hormon płciowy – estrogen, który ma na celu zmniejszyć podwyższony poziom testosteronu. W efekcie dochodzi u mężczyzn do przerostu gruczołu piersiowego.

Depresja

Odstawiwszy sterydy, wielu sportowców odczuwa silne wahania nastrojów i burzliwe zmiany emocjonalnego. Z jednej strony często dochodzi do zachowań agresywnych, a z drugiej – do myśli samobójczych i depresji. Przyjmowanie sterydów anaboliczno-androgenicznych rozregulowuje bowiem naturalną gospodarkę hormonalną, co ma wpływ nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego psychikę.

Wątroba

Najbardziej szkodliwe dla wątroby są sterydy mające w swoim składzie organiczny związek chemiczny 17-Hydroksyprogesteron (m.in. metanabol), który ma działanie toksyczne. Każdy, kto przyjmuje metanabol, powinien więc zwracać szczególną uwagę na groźne symptomy marskości czy niewydolności wątroby.

Nerki

Przyjmowanie sterydów anaboliczno-androgennych skutkuje znacznie obciąża nerki i może prowadzić do patologicznych zmian w ich obrębie, takich jak np. kamica czy niewydolność. Jest to efektem nieprawidłowego filtrowania moczu na skutek bliznowacenia kłębuszków nerek i tkanki śródmiąższowej.

Narządy płciowe

Osoba przyjmująca sterydy otrzymuje olbrzymie dawki testosteronu z zewnętrznego źródła, w konsekwencji czego mądry organizm wstrzymuje jego produkcję. O ile w trakcie cyklu nie ma to znaczenia, bo testatorem dostarczany jest wraz ze sterydami, o tyle po jego zakończeniu może dojść do zaniku jąder, impotencji, a nawet bezpłodności, jeżeli organizm nie przywróci naturalnej produkcji męskiego hormonu.

Serce

Przyjmowanie sterydów zmniejsza poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL we krwi i podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, co może prowadzić do poważnych chorób serca. HDL zapobiega m.in. miażdżycy, dlatego wszelkiego rodzaju zmiany miażdżycowe mogą pojawić się w organizmie po skończeniu kuracji sterydowej. Przerost włókien mięśniowych w sercu spowodowany przyjmowaniem sterydów może natomiast rozregulować pracę serca, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do zgonu.

Aby uniknąć chorób, należy przyjmować sterydy w sposób rozsądny i indywidualnie dostosowany do możliwości danej osoby, a po zakończeniu cyklu przeprowadzić odblokowanie PCT.