05 lis 2015 Profile sterydowe 12548 razy

Turinabol

Turinabol zyskał niechlubny rozgłos z powodu wydarzeń z lat 1974-89, kiedy podawano go zawodnikom i zawodniczkom reprezentacji NRD. Co istotne, przyjmowali oni ten steryd systemowo – zarówno w sposób świadomy, jak i bez własnej wiedzy. Efektem był wysyp medali i rekordów.

Historia Turinabol

W okresie 1974-89 stosowanie dopingu było obowiązkowe wśród sportowców z NRD. We wschodnich Niemczech istniał rozbudowany i zinstytucjonalizowany program dostarczania sterydów reprezentantom kraju. Choć w ten sposób znacznie poprawiono wyniki sportowe, to jednocześnie zniszczono życie wielu ludziom, którym podawano doping w olbrzymich dawkach. Szczególnie mocno odczuły to kobiety, gdyż wiele z nich mocno – i na trwałe – upodobniło się do mężczyzn.

Działanie

Podstawowym sterydem wykorzystywanym przez niemieckich sportowców był właśnie Turinabol. Środek ten to pochodna dianabolu, choć jego działanie jest nieco inne. Mianowicie Turinabol charakteryzuje się silnymi właściwościami anabolicznym, lecz jednocześnie jego działanie androgeniczne jest stosunkowo łagodne. W efekcie praktycznie nie występuje zatrzymanie wody w organizmie, co sprzyja budowaniu czystej i dobrze zdefiniowanej masy mięśniowej. Ponadto przy połączeniu Turinabolu z innymi sterydami następuje efekt synergii, gdyż Turinabol wzmacnia ich właściwości anaboliczne.

Dawkowanie i skutki uboczne

W przypadku mężczyzn dawkowanie wynosi 20-80 mg dziennie podzielone na kilka równych dawek przyjmowanych co kilka godzin. Niewielka androgeniczność decyduje o tym, że Turinabol to steryd często wykorzystywany przez kobiety, które przy rozsądnych dawkach nie muszą się obawiać zbyt silnej maskulinizacji. Dla kobiet pojedyncza dawka nie powinna przekroczyć 20 mg. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie tabletek Turinabolu podczas posiłku, co pozwala nieco odciążyć wątrobę. Z kolei cały cykl należy zamknąć w ciągu 6-8 tyg.

Jako że Turinabol nie skutkuje konwersją testosteronu do estrogenu, nie istnieje ryzyko wystąpienia ginekomastii estrogenowej. Jednak niestety ze względu na obecność grupy 17alfa alkilowanej pojawia się ryzyko uszkodzenia wątroby. Ma to związek z doustnym przyjmowaniem Turinabolu. Ponadto niekiedy zdarza się podwyższone ciśnienie tętnicze.

Substancja aktywna: Turinabol

Dawkowanie: mężczyźni – 20-80 mg dziennie, kobiety – do 20 mg dziennie

Podawanie: doustnie (tabletki)

Działanie: masa i siła

Efekty uboczne: uszkodzenia wątroby, podwyższone ciśnienie krwi