05 lis 2015 Profile sterydowe 6403 razy

Hormon wzrostu

Hormon wzrostu jest produkowany w przysadce mózgowej, skąd pierwszy raz udało się go pozyskać w latach 50. XX wieku. Ze względu na działanie pobudzające organizm do wzrostu stosuje się go w przypadku naturalnego braku tego hormonu oraz w leczeniu karłowatości

Hormon wzrostu odpowiada za sprawność intelektualną i fizyczną człowieka, a jego naturalna produkcja w organizmie kończy się wraz z osiągnięciem 20 lat i stopniowo spada z każdym rokiem. Sukcesywnie obniżanie się poziomu hormonu wzrostu ściśle wiąże się ze starzeniem się człowieka i w dużej mierze skutkuje tym, co potocznie nazywa się gorszą kondycją.

Działanie hormonu wzrostu

Z punktu widzenia kulturysty ważne jest, że hormon wzrostu sprzyja regeneracji organizmu, dzięki czemu możliwe stają się jeszcze cięższe i jeszcze bardziej wydajne treningi. Przyjmowanie tej substancji pozwala również na zredukowanie poziomu tłuszczu we krwi. Hormon wzrostu najlepiej spisuje się jednak jako środek służący do budowy masy mięśniowej.

Efekty, jakie da się dzięki niemu uzyskać, uznaje się w kulturystyce za nieporównywalne z żadnymi innymi sterydami anabolicznymi. Aby jednak możliwe było optymalne wykorzystanie tego potężnego środka dopingującego, należy dokładnie poznać jego działanie, budowę, a nade wszystko – jego wpływ na organizm sportowca.

W połączeniu z innymi sterydami

Przyjmowanie hormonu wzrostu pozwala osiągnąć optymalne rezultaty tylko wówczas, kiedy wspomoże się organizm w produkcji tzw. czynnika wzrostu. Można to osiągnąć, sięgając równocześnie po insulinę, hormon tarczycy T3 i testosteron. Dopiero takie połączenie daje szansę wyciśnięcia z hormonu wzrostu wszystkiego, co najlepsze i osiągnięcia zadziwiających rezultatów, o których można by tylko pomarzyć w przypadku innych sterydów anaboliczno-androgenicznych.

W ciągu pierwszych 2-3 tyg. cyklu należy przygotować się na retencję wody w organizmie, jednak po tym czasie zaczyna się właściwe działanie hormonu wzrostu. Wówczas dochodzi do znacznego pobudzenia syntezy białek, dlatego powinno się przejść na dietę bogatą w wartościowe proteiny, co pozwala optymalnie wykorzystać działanie hormonu wzrostu. Zaleca się spożywanie nawet 4 g białka (najlepiej zwierzęcego) na kg ciała.

Zastosowanie

Hormon wzrostu nie tylko buduje mięśnie, ale także ma działanie antykatabolibczne, a więc blokuje proces rozpadu komórek mięśniowych. Fakt ten w połączeniu z tym, że hormon wzrostu to skuteczny spalacz tłuszczu, powoduje, iż jego wykorzystanie w kulturystyce staje się bardzo wszechstronne. Mianowicie z powodzeniem można po niego sięgnąć zarówno podczas cyklu zorientowanego na zbudowanie masy mięśniowej, jak i przy diecie redukcyjnej.

Z czego wynika owa „cudowność” hormonu wzrostu i czym się on różni od innych sterydów pod względem budowy oraz działania, że jest od nich wyraźnie lepszy? Podstawową różnicą jest to, że powoduje podział komórek mięśniowych, a nie tylko ich rozrost, tak jak odbywa się to przy przyjmowaniu innych sterydów. Podczas gdy one prowadzą wyłącznie do wzrostu komórek mięśniowych, co nie pozwala przekroczyć pewnej granicy, hormon wzrostu może owe komórki multiplikować, zwiększając nie tylko ich rozmiar, ale samą ilość.

Ta wyjątkowa właściwość hormonu wzrostu decyduje o jego uniwersalności, która polega na tym, że daje on szanse poczynienia znacznych postępów w budowaniu umięśnionej sylwetki nie tylko początkującym czy średniozaawansowanym kulturystom, ale również zawodowcom profesjonalnie zajmującym się tym sportem. Można stwierdzić, że hormon wzrostu to środek dopingujący, który umożliwia przekraczanie własne granice.

Dawkowanie

Dawkowanie hormonu wzrostu może być różne – od dwóch do nawet trzydziestu dwóch jednostek międzynarodowych dziennie. Wybrane dawki należy podzielić na 2 i wstrzykiwać w podbrzusze 2 razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. O ile nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka dawka jest najbardziej optymalna, o tyle można pokusić się o stwierdzenie, że najlepsze efekty daje długotrwała kuracja, trwająca 6 – 12 miesięcy.

Skutki uboczne

Tak jak każdy środek dopingujący, tak i hormon wzrostu może powodować niepożądane skutki uboczne. Choć nie mają one związku z androgenicznym działaniem, którego hormon wzrostu jest pozbawiony, to jednak są odczuwalne. Najbardziej widocznym symptomem są powiększone kości widoczne na podstawie nienaturalnie dużej szczęki czy głowy. Inny możliwy skutek uboczny to cukrzyca wywołana podwyższonym poziomem cukru we krwi. Temu można jednak zapobiec, przyjmując insulinę. Nie da się jednak walczyć z drętwieniem palców, a nawet całych kończyn z powodu magazynowania się wody w ich obrębie.

Nazwy zwyczajowe: HGH, Somatropin, STH

Czas trwania cyklu: do 12 miesięcy

Dawkowanie: 2 – 32 jednostki

Podawanie: domięśniowo (iniekcja)

Działanie: masa, siła, redukcja

Efekty uboczne: wzrost kości, drętwienie kończyn, podwyższenie poziomu cukru we krwi