05 lis 2015 Profile sterydowe 14649 razy

Efedryna nie jest sterydem anaboliczno-androgenicznym, jednak posiada określone cechy, które są wartościowe z punktu widzenia kulturystów, dlatego warto ją zaprezentować. Mianowicie efedryna jest powszechnie wykorzystywana jako środek wspomagający spalanie tłuszczu i dostarczający sportowcom energię.

Efedryna w medycynie

Efedryna ma naturalne pochodzenie, gdyż znajduje się w roślinie zwanej Ephedra vulgaris, z której pod koniec XIX w. dokonał jej ekstrakcji Japończyk o nazwisku Nagayoshi Nagai. Pierwotnym jej przeznaczeniem była walką z astmą oskrzelową, jednak wykorzystywano ją również w medycynie naturalnej, w której funkcjonuje przez kilka tysięcy lat.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od wykorzystania efedryny w lecznictwie, argumentując to jej właściwościami pobudzającymi. Niemniej ciągle jeszcze można ją spotkać w takich preparatach jak przeciwkaszlowy Tusspiect czy Proasthmin – lek na astmę i zapalenie oskrzeli, które nierzadko kupowane są wyłącznie ze względu na zawartość pobudzającej i dodającej energii efedryny.

Środek pobudzający

Pod względem składu chemicznego efedryna jest podobna do silnego narkotyku pobudzającego – amfetaminy. Jej działanie nie charakteryzuje się co prawda tak dużą intensywnością i tak silnie negatywnymi skutkami ubocznymi, niemniej efedryna podwyższa ciśnienie, toteż nie zaleca się jej osobom mającym problemy z sercem czy skokami ciśnienia. Z tego samego względu stosuje się ją jednak jako lek do walki z niedociśnieniem.

Efedryna pobudza funkcjonowanie układu krwionośnego, zwiększa temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm organizmu, co ma bezpośredni wpływ na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zmniejsza uczucie łaknienia, w efekcie czego jeszcze bardziej stymuluje proces odchudzania. Jednocześnie zwiększa poziom tzw. „złego” cholesterolu we krwi, a zatem osoby z podwyższonym cholesterolem nie powinny sięgać po efedrynę.

Efedryna nie powoduje zauważalnego przyrostu mięśni, choć niektórzy twierdzą, że ma lekkie anaboliczne działanie. Kulturyści sięgają po nią przed zawodami i w trakcie diety redukcyjnej. Na diecie redukcyjnej mającej na celu pozbycie się tkanki tłuszczowej warto przyjmować efedrynę razem z kofeiną i aspiryną. Taka kombinacja znacznie pozwala maksymalnie zoptymalizować proces redukcji, skutecznie pozbywając zbędnej tkanki tłuszczowej. Popularnym produktem zawierającym wszystkie te składniki jest ECA.

Wzrost siły i wytrzymałości

W przeciwieństwie do bądź co bądź skuteczniejszego spalacza tłuszczu, jakim jest DNP (2,4-Dinitrophenol), efedryna – oprócz wzmożonego metabolizmu i zmniejszonego uczucia głodu – powoduje również wyraźny przyrost wytrzymałości i siły mięśni, który może wynosić nawet 10%, jeżeli zażyje się tabletkę na pół godziny przed treningiem. Z tego względu efedryna często wykorzystywana jest w sportach siłowych – w podnoszeniu ciężarów czy w trójboju siłowym, jak również w dyscyplinach wytrzymałościowych, a także znajduje swoje zastosowanie po zakończeniu cyklu sterydowego, jako środek pozwalający utrzymać siłę i tym samym ograniczający spadki masy mięśniowej po odstawieniu anabolików.

Efedryna działa pobudzająco, sprawiając, że człowiek czuje przypływ energii. W odróżnieniu od innych leków wykorzystywanych w kulturystyce do spalania tłuszczu nie pogarsza samopoczucia, a nawet je polepsza. Ponadto nie jest tak szkodliwa jak wiele stosowanych w kulturystyce środków przyspieszających metabolizm, gdyż organizm nie odczuwa prawie żadnych skutków ubocznych związanych z jej przyjmowaniem.

Dawkowanie

Uniwersalność efedryny decyduje, że można ją stosować zarówno przed treningiem, jako środek zwiększający siłę i pobudzający energię, jak i w celu spalania tłuszczu. W tym pierwszym przypadku należy przyjmować 25-50 mg (kobiety 2 razy mniej) efedryny na pół godziny lub godzinę przed wysiłkiem fizycznym, zaś jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, to zaleca się tę samą dawkę, ale w częstotliwości 2-3 razy dziennie. Efedrynę powinno się zażywać maksymalnie przez pół roku.

Przed zakupem należy dokładnie przestudiować skład danego specyfiku i zorientować się, jaką ma zawartość syntetycznej efedryny HCL. Często zdarza się bowiem, że zamiast niej pojawią się ekstrakty ziół Ephedra-Extract lub Ma Huang, które mają przedłużone działanie. Mianowicie w przypadku syntetycznej efedryny okres połowicznego rozpadu trwa 3 godzin, zaś w przypadku wymienionych ekstraktów – do 6 godzin. Ponadto warto zorientować się, czy dany specyfik zawiera wyłącznie pochodne efedryny, takie jak (norefedryna, pseudoefedryna, norpseudoefedryna), a brak w nim samej efedryny, bo często zdarza się niestety i tak.

Skutki uboczne

Skutki uboczne efedryny są związane z jej pobudzającym działaniem. W pierwszych dnia przyjmowania, zanim organizm przyzwyczai się do określonych dawek, należy przygotować się na bezsenność, rozdrażnienie i potliwość. Po kilku, kilkunastu dniach powyższe objawy stopniowo ustępują i dopiero wówczas efedryna działa w sposób optymalny, a organizm może wykorzystać jej zalety.

Substancja aktywna: Efedryna-Ephedrinum

Czas trwania cyklu: 6 miesięcy

Dawkowanie: 15-150 mg dziennie

Podawanie: doustnie (tabletki)

Działanie: pobudzenie, spalanie tłuszczu

Efekty uboczne: bezsenność, rozdrażnienie, potliwość